1 / 38Budvahuset 1. sal
Description
This description is only available in Danish.
Ferielejlighed med havudsigt, tre soveværelser og fælles loungeområde
Lejligheden har en helt fantastisk beliggenhed med havudsigt og kun fem minutters kørsel til en stor og bred sandstrand. Ca. 15 minutter væk (i bil) ligger Budvas charmerende centrum, der ofte sammenlignes med Dubrovnik på grund af sin smukke historiske bydel og med Monaco for sit glamourøse byliv og kasinoer. Derudover er der blot 5 minutters kørsel til stor og bred sandstrand.
CNN Travel beskriver Budva som en ”glamorous coastal town” og et af højdepunkterne i Montenegro. Læs mere om dette her.
Om lejligheden
Denne lejlighed på første sal har plads til seks personer fordelt på tre værelser med dobbeltsenge, hvilket er ideel til familier eller venner, der rejser sammen. Budva-huset består af tre lejligheder, der alle deler et lækkert udeareal med lounge, hvor man kan samles og nyde sommeraftenerne.
Beliggenhed og transport
Lejligheden ligger blot 20 minutters kørsel fra Tivat lufthavn. Der er også mulighed for at flyve til Podgorica eller Dubrovnik. For dem, der ønsker at køre hertil fra Danmark, går motorvejen helt til Dubrovnik, hvorefter den sidste del af turen på cirka tre timer er landevej. Montenegro er en spændende rejsedestination, der kombinerer skøn natur, strande og kultur på bedste vis.
Praktisk information
- Slutrengøringen er obligatorisk og koster 150 euro og inkluderer linned og håndklæder. Beløbet betales kontant, når opholdet er slut.
- Forbrug opkræves med 21 kr. pr. person pr. dag og tilføjes automatisk til prisen. Husk at angive korrekt antal personer ved booking.
Gode oplevelser i nærområdet
Med strand, historiske byer og naturoplevelser lige i nærheden er Budva det oplagte udgangspunkt for en uforglemmelig ferie:
- Oplev Budvas gamle bydel med smalle gader, butikker og hyggelige restauranter.
- Nyd strandlivet på de brede sandstrande omkring Budva.
- Besøg Sveti Stefan, som er den berømte ø-halvø med luksusresort og enestående udsigt.
- Tag på udflugt til UNESCO-beskyttede Kotorbugten.
- Kombinér din ferie med en dagstur til Dubrovnik i Kroatien.
Her ligger boligen
Facilities
Prices by season
From-price per week — without picking dates.
| Winter break (weeks 7–8) | week 5 | from 1.400 DKK per week |
| Easter | week 12 | from 4.100 DKK per week |
| Autumn break (week 42) | week 42 | from 3.714 DKK per week |
| Christmas & New Year | week 51 | from 2.000 DKK per week |
Last minute and prices per period
Map
Krimovica, Montenegro
Select period
This holiday home is rented out by Investering og Feriebolig.
Similar holiday homes
Other holiday homes in Krimovica

